Vertikálne záhrady - zelené steny

 

Vertikálne záhrady, zelené steny

Vegetačná alebo zelená stena prípadne aj vertikálna záhrada - pod týmito názvami sa skrýva jedinečný prvok záhradného umenia, ktorý priviedol k dokonalosti francúzsky botanik Patrick Blanc. Zabezpečujeme realizáciu a servis interiérových vertikálnych zelených záhrad.

 


Vertikálne záhrady sú vlastne zelené steny tvorené stovkami rastlín, ktoré pre svoj rast vyžadujú substrát len v malom množstve, alebo rastú bez substrátu. Technológia pestovania rastlín na vertikálnej ploche vychádza z princípu automatizovaného prísunu zálievkovej vody obohatenej o živiny. Jedná sa teda o hydroponické pestovanie. Vďaka vysoko kvalitným materiálom je možné vytvoriť zelenú stenu vo vnútri budov ale aj na vonkajších fasádach. Je vhodným riešením pre objekty s nedostatkom priestoru, vnútorné átriá budov, reprezentačné priestory a pod. V interiéroch obohacuje vertikálna záhrada suchý vzduch o potrebnú vlhkosť a v lete konštantným výparom vody chladí rozhorúčený vzduch v miestnosti.

 


Alternatívou k plošne vysádzaným zeleným stenám je popínavá forma, kedy sa rastliny vysadia do obvyklého podlhovastého kvetináča a popínajú sa na vhodnej opore vo vertikálnej rovine. Táto forma je realizačne jednoduchšia a tým aj finančne výhodnejšia. Z hľadiska množstva druhov rastlín je chudobnejšia, ale nestráca žiadnu funkciu, ktorú zelená stena prináša z hľadiska zvyšovania kvality životného prostredia a ovzdušia v interiéri. V prípadoch, kedy vyššia vlhkosť produkovaná plošne osádzanou stenou a náročnejšia údržba prekáža, je dokonca vhodnejším riešením.

Ukážky z realizácii našich zelených stien nájdete v sekcii Realizácie, údržba záhrad a interiérov